Skip to content

Како да ги употребите кристалите во вашиот дом?

Дали знаете за магичната моќ на кристалите? Дали сте биле на гости кај некои блиски каде што го практикуваат својството на чистење енергија од кристалите? Ние читавме многу за овие кристали, разговаравме со врвни експерти и почнавме да ги практикуваме. Прочитајте како можете да влијаат во вашиот дом. 

Кристалите постојат на нашата планета уште многу време пред човекот. Кристалите се создаваат во процес кога молекулите се собираат кога течноста се смрзнува и стврднува. Да не навлегуваме премногу во овој хемиски процес. Сите кристали имаат прекрасен лик и изгледаат како да доаѓаат од друга планета. Домот е простор кој што треба да биде смирен храм каде што го започнувате и завршувате вашиот ден. Живееме во стресни времиња каде што стресот доаѓа од различни места и не можеме да ги контролираме изворите. Сепак, можеме да го уредиме нашиот дом и да воспоставиме мир, а за тоа можат да помогнат кристалите. Постојат повеќе типови на кристали, а ние ќе ви кажеме како можете да ги користите следните: 

Црн Турмалин

Како изгледа: Темно црн, роден од сировата енергија на земјата.
Што прави: Заштите и заземјувачки, црниот турмалин е одлчичен камен за испраќање на оние негативни вибрации кои излегуваат од вратата. Овој длабоко исцелувачки скапоцен камен е извонреден во впивањето на лошото расположение и осигурувањето дека секој пат кога ќе стапнете во вашиот дом се чуствувате држени приземјени и целосно безбедни за да бидете токму тоа што сте. 
Кога да го користите: Ставете црн турмалин блиску до вратите и прозорците за да вашиот простор е заштитен од сите што влегуваат и каква и да е таа енергија што тие можат да ја донесат. 

Агате

Како изгледа: Може да биде во многу нијанси, но синиот сјај е спокоен како пролетно небо. 
Што прави: Синиот агат со чипка има огромно смирувачко влијание што се внесува во домот. Како камен на чакра во грлото, тој поттикнува конумикација и блескава смиреност. Синиот агат е исто така супер мазен кога станува збор за оние нежни стресни вибрации што значи дека поттикнува одмор и целосна релаксација.
Кога да го користите: Ставете син агат во вашата спална соба ако сакате да ја вклучите вашата врска и комуникација. Оваа бујна и прекрасна сина скапоценост само ќе го олесни искрениот разговор на перница, но и ќе ве затиши во најслаткиот сон. 

Чист кварц

Како изгледа: чисто и блескаво со чиста енергија 
Што прави: Исчистете го вашиот простор и дотерајте го вашиот фокус со главниот исцелител на каменот. Овој скапоецн камен со чиста боја е совршен за програмирање на вашите желби и цели, што значи дека сите вибрации што сакате да ги поседува вашиот дом може да се манифестираат во реалност. 
Кога да го користите: Чистиот кварц е задолжителен за секој дом и треба да биде поставен во секоја соба за оние кои сакаат да канализираат позитивна енергија и да го задржат својот дом како рај. 

Розев кварц

Како изгледа: блескаво розово и полн со позитивен тек 
Што прави: Љубовниот камен е натопен со нежна енергија и сјајно сочувство. Ако вашиот дом понекогаш се чувствувал како бојно поле, Розе кварцот е тука да ги лекува срцата на сите и да се отвори. Го исполнува секој сантиметар од просторот со емпатија, доверба и исцелување, обезбедувајќи негувачки вибрации.  
Кога да го користите: Користете розов кварц за да ја смирите тензијата и расправиите во вашиот дом, ако вие и оние што живеат со вас се најдете во тензична бура. Со оглед на тоа што животот е малку позатворен од нормалниот, природно е луѓето да се нервираат едни со други. Розевиот кварц го олеснува поврзувањето и убавите врски трансформирајќи го вашиот простор во љубовно гнездо. 

Цитрин

Како изгледа: Светло и сочно како сите лимони во Сицилија.
Што прави: За сите оние кои сакаат да внесат бескрајно сонце во нивните животи, Citrine е славниот блескав скапоцен камен за вас. Овој камен за позитивно размислување и сите моментални вибрации за добро расположение и исто така помага да се донесе среќа и изобилство што тече директно до вашата врата.  
Кога да го користите: Ако сакате да внесете божествена доза на витамин Д во вашиот дом, Citrine е тука за да се погрижи сонцето секогаш да сјае внатре. Ова е извонреден камен за внесување сонце во вашиот дом и во потемните зимски месеци, особено за оние на кои им е потребна рака за помош со сезонско афективно нарушување.

Можеби ќе ви се допадне...